Międzyzdroje należą do najbardziej renomowanych nadmorskich ośrodków wypoczynkowych z piękną piaszczystą plażą. Latem przyciągają tu tłumy turystów. Popularność miejscowości znacznie wzrosła, odkąd zaczęły tu spędzać wakacje największe gwiazdy polskiego kina. W lipcu każdego roku organizowany jest Europejski Festiwal Gwiazd. Międzyzdroje to również jedno z najpopularniejszych polskich uzdrowisk nadmorskich. Leczone są tam głównie choroby dróg oddechowych, w tym dychawica oskrzelowa, przewlekły nieżyt oskrzeli, rozedma płuc, pylica płuc.
Krótka historia Międzyzdrojów
Przez wieki Międzyzdroje były zwykłą wioską rybacką. Miejscowość powstała z połączenia dwóch osad: Żelazo i Kępieńce. Pierwsza nazwa Misdroie, Missdroy, Misdroig pojawiła się około XVI wieku. Wtedy to na trasie szlaku handlowego z Kamienia Pomorskiego do Świnoujścia powstała karczma, pełniąca również rolę rogatki książęcej, pobierającej myto od przejeżdżających. W 1630 roku osadę liczącą ok. 21 mieszkańców zajęli Szwedzi, a w 1720 Prusacy. Pierwsi wczasowicze przybyli do Międzyzdrojów w 1835 roku, ceniąc sobie ciszę i wypoczynek w małej, rybackiej wiosce. 10 lat później w Międzyzdrojach mieszkało 316 osób. Wtedy też wyznaczone zostały pierwsze kąpieliska: jedno dla mężczyzn, a drugie dla kobiet. Powstały kwatery, mogące pomieścić 500 osób. Ze Świnoujścia i Szczecina zaczęły kursować statki przewożące turystów. Wówczas również wytyczono nadmorską ul. Bohaterów Warszawy, która istnieje do dziś.
Wioska w nadmorski kurort zmieniła się pod koniec XIX wieku. Wybudowano wtedy hotele, pensjonaty i kościoły. W 1884 roku wybudowano niewielkie molo, powstały kolejne hotele, a dr Oswald głosił publikacje na temat leczniczych właściwości nadmorskiego klimatu. W 1906 r. otwarto duże, 300 metrowe molo, gdzie koncentrowało się większość życia towarzyskiego. Okres I Wojny Światowej nie spowodował strat materialnych, jednak odbił się on dużym spadkiem liczby kuracjuszy. Po jej zakończeniu nastąpił gwałtowny rozwój miasteczka, które liczyło już 100 hoteli i pensjonatów. W 1936 roku, w czasie odbywającego się spisu ludności, Międzyzdroje zostały uznane jako miasto. II Wojna Światowa poczyniła już więcej szkód, zniszczone zostały liczne budynki, linia kolejowa a sporą część mieszkańców wysiedlono do Niemiec. W 1985 roku liczba miejsc noclegowych w Międzyzdrojach wynosiła 25 tysięcy.
http://stare-fotografie.com/miedzyzdroje-stare-zdjecia-i-pocztowki/
Położenie
Miasto jest wyjątkowo malowniczo położone na styku nizinnej Mierzei Przytorskiej i zalesionych wzgórz morenowych, należących do Wolińskiego Parku Narodowego. Usytuowane jest w północno-zachodniej części woj. zachodniopomorskiego. Znajduje się nad Zatoką Pomorską, w środkowej części wybrzeża wyspy Wolin, 14 km na północny wschód od Świnoujścia, 14 km na północny zachód od miasta Wolina i 21 km na południowy zachód od Kamienia Pomorskiego.
Zwiedzanie Międzyzdrojów
Przyjeżdżając na wakacje do Międzyzdrojów, miasto najlepiej zwiedzać na piechotę. Duża liczba ulic jednokierunkowych utrudnia jazdę samochodem, są też problemy z parkowaniem, szczególnie w sezonie. W centrum przy odchodzących od promenady uliczkach zachowała się przedwojenna zabudowa uzdrowiskowa. Najbardziej interesujące pensjonaty stoją przy ulicach Plażowej, Cichej i Zdrojowej. Przy ul. Krótkiej 5 wznosi się niewielka pochodząca z 1902 r. kaplica Matki Boskiej Stella Matutina z kolorowymi współczesnymi witrażami i malowidłami. Obok rozciąga się park zdrojowy z zakładem przyrodoleczniczym z przełomu XIX i XX w.
Wybrane atrakcje turystyczne
Jedną z największych atrakcji miasta jest szeroka plaża z piaszczystymi wydmami oraz wrzynające się na blisko 400 metrów molo. Jest to najdłuższe betonowe molo w Polsce. Z molo roztacza się wyjątkowa panorama na Zatokę Pomorską.
Na wschód wyrasta malowniczy, stromy klif z najdłuższymi na polskim wybrzeżu schodami na Kawczą Górę o łącznej długości 128,5 m. Schody pozwalają wspiąć się na brzeg klifowy o wysokości 51 m.
Równolegle do wybrzeża ciągnie się nadmorska promenada – ul. Bohaterów Warszawy – na której koncentruje się życie towarzyskie. Przy północno-wschodnim krańcu promenady stoi ceglany budynek dawnej bazy ratowniczej (XIX w.), dalej są usytuowane hotele, budki i kioski.
Każdy kto przyjeżdża do Międzyzdrojów musi się przejść „Aleją Gwiazd”. Promenada Gwiazd powstała w 1996, kiedy podczas Festiwalu Gwiazd pierwsze znane osobistości polskiej sceny kulturalnej odcisnęły swoje dłonie w pamiątkowych płytach. Od 2016 odbywa się internetowy plebiscyt „Idol Publiczności”, w którym to internauci mają prawo wybrać zwycięzcę. Osoba z największą ilością głosów zostaje odznaczona specjalną tablicą.
Nad „górną” częścią miasta, wspinającą się po stoku wysokiego walu morenowego, dominuje kościół parafialny pod wezwaniem św. Piotra Apostoła zbudowany w latach 1860-1862. Splendoru neogotyckiej świątyni przydaje strzelista wieża i wielka rozeta.
W Międzyzdrojach ma siedzibę dyrekcja Wolińskiego Parku Narodowego oraz Muzeum Przyrodnicze Wolińskiego Parku Narodowego. W nowoczesnym gmachu zaprezentowano ciekawie zaaranżowaną ekspozycję na temat geologii, flory i fauny regionu. Za budynkiem muzeum umieszczono klatkę z dwoma bielikami uratowanymi przez pracowników parku.
Na przeciwko molo swoją ekspozycję ma Muzeum Figur Woskowych. Znajduje się tu wystawa 100 woskowych postaci naturalnej wielkości ludzi ze świata nauki polityki, sztuki i bajki. Najmłodsi spotkają tu swoich ulubieńców, min.: Shreka, Królową Śniegu, Jasia i Małgosię. Dorośli mają okazję do wykonania pamiątkowego zdjęcia z Bradem Pittem, Albertem Einsteinem lub….św. Janem Pawłem II.
Wypoczynek dzieci i młodzieży
W Międzyzdrojach od wielu lat organizowane są kolonie i obozy nad morzem cieszące się dużą popularnością ze względu na odbywający się tu corocznie w lipcu Europejski Festiwal Gwiazd. Atrakcyjnie położona miejscowość oraz bogaty program artystyczno-sportowy dedykowany dla dzieci i młodzieży każdego roku przyciąga tu rzesze osób.
Więcej informacji znajdziecie na oficjalnej stronie miasta Międzyzdroje: www.miedzyzdroje.pl