Atrakcje Kazimierza Dolnego od wielu lat przyciągają turystów. Kazimierz Dolny od przełomu XIX i XX wieku jest jednym z najsłynniejszych miasteczek na Lubelszczyźnie i w Polsce. Można w nim uczestniczyć w wydarzeniach kulturowych oraz poznawać sztukę w galeriach, których jest ponad 60. Posiada jednak wiele zabytków architektonicznych i krajobrazowych dzięki, którym w 1994 r. został uznany za pomnik historii. Kazimierz Dolny choć nie należy do dużych miejscowości, to niemal na każdym kroku i na każdej uliczce można natknąć się w nim na ciekawe zabytki przyrody i sztuki. Oto krótka lista tych miejsc, które absolutnie trzeba zwiedzić podczas pobytu w Kazimierzu.
Rynek i studnia
Rynek stanowi centrum miasteczka i to z niego wychodzą wszystkie uliczki prowadzące do wszystkich zabytków. Na samym środku znajduje się studnia wybudowana w XIX wieku i odrestaurowana przez Jana Koszyc – Witkiewicza w 1913 r. Według miejskiej legendy każdy, kto napije się z niej wody będzie często odwiedzał to miasto. Na rynku odnajdziemy m.in. rząd kamienic przykrytych gontem, barokową Kamienice Gdańską, Dom Pracy Twórczej Architekta oraz dwie stojące obok siebie kamienice Pod Św. Michałem I Pod Św. Krzysztofem zbudowane przez braci Przybyłów w 1615 r. Kamienice te są wspaniałym przykładem sztuki renesansowej oraz świadectwem dawnej świetności i bogactwa Kazimierza Dolnego.
Kościół farny św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja
Kościół farny wzniesiony został już w 1325 r., jednak obecny wygląd zawdzięcza przebudowie z lat 1610-1613. Położony jest niedaleko rynku na wzgórzu w pobliżu ruin zamku. Obiekt zbudowany jest z wapienia wydobywane go w pobliskich kamieniołomach, a w jego wnętrzu można podziwiać majestatyczne sztukaterie sklepień i rzeźbiony portal w jednej z kaplic.
Ruiny zamku i baszta
Zamek oraz baszta miała chronić wiślany szlak handlowy przed grabieżami oraz stanowić bastion w walce najazdami Tatarów. Według słynnej legendy zamek ten miał łączyć się podziemnym tunelem z zamkiem w Bochotnicy, gdzie mieszkała kochanka króla – Esterka. Z baszty z kolei rozciąga się piękny widok na okolicę.
Góra Trzech Krzyży
Wracając z wycieczki z zamku warto skręcić w nieco stromą, ale przyjemną drogę wiodącą na wzniesienie – popularną Górę Trzech Krzyży. Znajdują się tam drewniane krucyfiksy upamiętniające ofiary epidemii cholery z 1708 r. Wzniesienie to przede wszystkim oferuje możliwość odpoczynku i podziwiania przepięknej panoramy miasta oraz Małopolskiego Przełomu Wisły.
Klasztor Reformatów i Sanktuarium Matki Boskiej Kazimierskiej
Na wprost kościoła farnego znajduje się trasa wiodąca wprost do kolejnego zabytkowego obiektu sakralnego, jakim jest Klasztor Reformatów i Sanktuarium Matki Boskiej Kazimierskiej. Do budynku prowadzą klimatyczne drewniane schody prowadzące na dziedziniec klasztoru i kościoła. Według legendy w miejscu tym odprawiano pogańskie modły związane z kultem koguta, które wraz z szerzeniem chrześcijaństwa zastąpiono kultem Maryjnym. W Sanktuarium znajduje się cudowny obraz Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny, który od XVII w. słynie z właściwości uzdrawiania chorych oraz nawracania i obdarzania łaskami modlących się do niego wiernych.
Wał nad Wisłą
Ciągnący się kilometrami wał łączy Kazimierz Dolny z Puławami i jest popularnym szlakiem wycieczek rowerowych. Przechadzając się nim można zobaczyć dumnie wzniesione nad miastem zamek i basztę, podziwiać piękno nadwiślańskiej przyrody. Można odpocząć w licznych restauracjach i kawiarniach lub wybrać się w rejs statkiem po rzece. Letnią porą organizowane są tu spływy kajakowe Wisłą.
Spacer przez wąwozy lessowe
W Kazimierzu Dolnym jedną z większych atrakcji jest spacer wąwozami Korzeniowy Dół oraz Czerniawy, który przecina cmentarz żydowski z pomnikiem na wzór jerozolimskiej ściany płaczu. Niektóre ze ścian wąwozów wznoszą się na wysokość nawet 4 m, a wystające z nich konary drzew są niezwykle majestatyczne.
Mięćmierz
Mięćmierz to dawna osada flisacka znajdująca się kilka kilometrów od Kazimierz. Warto zwiedzić go ze względu na mniejszy ruch turystyczny i wspaniałe widoki – panoramę ze wzgórza Albrechtówka. Tu też można podziwiać kolejną zabytkową studnię, kilka drewnianych domów oraz zabytkowy, drewniany wiatrak.
To tylko niektóre atrakcje Kazimierza Dolnego. Inne warte odwiedzenia atrakcje to chociażby Synagoga Żydowska na Małym Rynku. Piekarnia Sarzyńskiego ze słynnymi kazimierskimi kogutami, spichlerze oraz Muzeum Nadwiślańskie i wiele innych.