Kazimierz Dolny, wchodzący w skład trójkąta turystycznego Lubelszczyzny, znany jest nie tylko ze swoich malowniczych krajobrazów i niepowtarzalnej architektury, ale również jako zagłębie artystyczne. Od zawsze przebywali tu i tworzyli wybitni artyści, a od wielu lat odbywają się w nim wydarzenia kulturowe, co dodatkowo przyciąga turystów.
Kazimierz Dolny – lubelskie zagłębie sztuki
Kazimierz Dolny położony niespełna 60 km od Lublina już w XVII w. utracił status ważnego szlaku handlowego, a niszczony wojnami stopniowo podupadał. Został ponownie odkryty na przełomie XIX i XX w. jako malownicza miejscowość turystyczna. Miejscowość, która daje natchnienie i odpoczynek wielu artystom oraz ludziom nauki. Przełomowym momentem w artystycznej historii Kazimierza był niewątpliwie rok 1923, gdy prof. Tadeusz Pruszkowski – rektor warszawskiej Szkoły Sztuk Pięknych wraz ze swoimi studentami rozpoczął plenery artystyczne.
W okresie międzywojennym znajdowali tu natchnienie Antoni Michalak, Jan Zamojski, Jan Gotard, Aleksander Jędrzejewski, Bolesław Cybis i Jan Wydra. Poświęcali oni swoje obrazy krajobrazowi i społeczności żydowskiej. Tworzyli tu również znani pisarze, tacy jak Maria Kuncewiczowa autorka „Cudzoziemki” i „Dwóch Księżyców” oraz Adolf Rudnicki i Szalom Asza. Chętnie czas wolny spędzały tu takie osobistości jak Hanka Ordonówka czy poeta lubelski Józef Czechowicz. W tym też okresie nastąpiła rozbudowa sieci noclegowej w postaci domków letniskowych. Zaś w latach 1954-55 przy Rynku w postaci pięciu mieszczańskich kamienic powstał Dom Pracy Twórczej Architekta „SARP”.
Miejsce sztuki malarskiej i rzeźbiarskiej
Dziś Kazimierz Dolny słynnie z wszechobecnej sztuki malarskiej i rzeźbiarskiej, a jego uliczki obfitują w galerie. Co więcej, co roku w czerwcu na rynku odbywa się Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych. Jego celem jest propagowanie tradycji ludowej. Na scenach rynku tańczą i śpiewają zespoły ludowe w przepięknych tradycjonalnych strojach regionalnych przy akompaniamencie równie tradycyjnych instrumentów. Dodatkową atrakcją dla zwiedzających są odbywające się tu Ogólnopolskie Targi Sztuki Ludowej. Zrzeszają one twórców ludowych oferujących tradycyjne wyroby jak sery, kiełbasy, chleby i trunki. Tu też można zaopatrzyć się w arcydzieła rzemieślniczej sztuki. Można kupić rzeźby, figurki, serwety, biżuterię czy bardzo popularne wyroby z wikliny rosnącej nad Wisłą. Latem organizowane są tu wakacje dla dzieci, których przewodnim motywem jest „Artystyczne Lato”.
Festiwal Filmu i Sztuki „Dwa Brzegi”
Kazimierz Dolny słynie na całą Polskę również ze względu na odbywający się tu Festiwal Filmu i Sztuki „Dwa Brzegi”. Festiwal ten prezentuje i propaguje najważniejsze i niestandardowe osiągnięcia filmu, sztuk wizualnych, muzyki i literatury. W trakcie jego trwania wyświetlane są najważniejsze filmy minionego roku oraz te, które miały ogromny wpływ na dzieje kinematografii. Dodatkowo można obejrzeć tu sztuki teatralne, wystawy oraz brać udział w koncertach muzycznych.
Nie bez przyczyny pojawia się tu wielu aktorów i reżyserów oraz muzyków. Warto chociażby wspomnieć, że u wylotu z Kazimierza do Czerniaw znajduje się rezydencja związanego z Budką Suflera Romualda Lipko, a w nieodległym Mięćmierzu chętnie spędzał czas Daniel Olbrychski.
Kazimierz Dolny to ważne miejsce na mapie Lubelszczyzny i Polski. Nie tylko ze względu na bogatą historię oraz zabytki krajobrazowe i architektoniczne. To właśnie tu przez wiele dziesięcioleci do dziś kultywowana jest sztuka zaklęta w malarstwie, rzeźbie, filmie oraz muzyce ludowej i współczesnej.
1 komentarz
Możliwość komentowania została wyłączona.