Krynica-Zdrój to górskie miasteczko o bogatej tradycji. Położone w otoczeniu beskidzkich szczytów niedaleko granicy ze Słowacją na trasie z Nowego Sącza. Powszechnie znane jest ze swoich walorów uzdrowiskowych oraz pięknych górskich krajobrazów, które o każdej porze roku przyciągają rzesze turystów i kuracjuszy. Świadczy o tym fakt, że jest najchętniej odwiedzana zaraz po Zakopanem.
Krynica-Zdrój – lecznicze wody krynickie
Początek istnienia wsi datuje się na rok 1647, jednakże jej rozkwit nastąpił dopiero w okresie porozbiorowym. Stało się to za sprawą lwowskiego profesora Baltazara Hacqueta, który miał zbadać i potwierdzić lecznicze właściwości krynickich wód. Już pod koniec XVIII w. powstały tu domy uzdrowiskowe, jednak prawdziwą sławę uzdrowisko zyskało dzięki działalności profesora Józefa Dietla. Z kolei w 1885 r. do miejscowości przybył uznany hydroterapeuta, Henryk Ebers, który w 1909 r. zaprosił równie znanego geologa, Rudolfa Zubera. To właśnie dzięki jego odwiertom odkryto niespotykaną nigdzie indziej najsilniejszą wodę – szczaw alkaliczny.
Krynica-Zdrój słynie ze swojego uzdrowiskowego charakteru właśnie dzięki leczniczym wodom. Łagodzą one stany stresowe, oczyszczają nerki, obniżają poziom cholesterolu i cukru we krwi oraz leczą niedokrwistość. Dlatego też będąc na wycieczce w Krynicy warto odwiedzić Stary Dom Zdrojowy. Budynek wybudowano w 1889 r. w stylu barokowym i znajduje się w centrum miasta przy Deptaku Krynickim. W jego północnym skrzydle znajduje się Pijalnia Wody Mieczysław. W samym budynku można podziwiać w m.in. salę balową, w której odbywały się ważne uroczystości z udziałem samego Józefa Piłsudskiego. Nieopodal znajduje się Pijalnia Główna wzniesiona w latach 1969-71 w stylu modernistycznym. Tu serwuje się wody z ujść m.in.: Jan, Tadeusz, Słotwinka czy Zuber – najbardziej popularna ze względu na swój charakterystyczny smak. Tu też znajduje się sala koncertowa oraz ogród zimowy z egzotyczną roślinnością dający niesamowite wrażenia zwłaszcza w zimie. Zatem zwiedzając Polskę warto wybrać się do Krynicy-Zdrój.
Krynica-Zdrój – co warto zobaczyć?
Poza pięknym, górskim krajobrazem oraz świetnie wyposażonymi ośrodkami narciarskimi Krynica-Zdrój posiada bogatą historię zaklętą w miejscach, które absolutnie warto odwiedzić przy okazji pobytu w miejscowości.
Deptak Krynicki i Bulwary Dietla
Zjawiskowy deptak usytuowany w centrum miasta obfituje w wiele niepowtarzalnych zabytków. Wokół niego znajdują się m.in. budynki pijalni wód i muszla koncertowa. Wzdłuż deptaku i potoku Kryniczanka ciągną się Bulwary Dietla. Przy nich z kolei usytuowane są zabytkowe wille zbudowane w stylu szwajcarskim m.in.: „Romanówka”, „Węgierska Korona”, „Świteź”, „Kosynier”, „Biała Róża” oraz „Witoldówka”.
Muzeum Nikifora Krynickiego
W zabytkowej willi „Romanówce” znajduje się muzeum poświęcone znanemu polskiemu artyście-samoukowi Nikiforowi. Muzeum założono w 1994 r. Gromadzi ono obrazy oraz pamiątki po malarzu, który na stałe przebywał w Krynicy-Zdroju, dlatego też nazwany został Nikiforem Krynickim. Tu można odnaleźć ponad 2 tysiące akwarelek malowanych na skrawkach papieru, opakowaniach czy pudełkach po zapałkach. Artyście postawiono również pomnik znajdujący się niedaleko Pijalni Jana.
Muzeum zabawek
Muzeum Zabawek „Bajka” stanowi niezwykłą atrakcję zarówno dla małych, jak i dorosłych turystów. Przeróżne zabawki przenoszą zwiedzających do świata dzieciństwa i wzbudzają nostalgię wśród zwiedzających. Można tu podziwiać eksponaty zabawkarskie od starożytności do lat 80-tych XX w.
Stare Łazienki
To jeden z najbardziej znanych i najstarszych budynków. Wybudowany w latach 1863-1864, który był wówczas najnowocześniejszym obiektem tego rodzaju w całej Europie. Posiada ozdobne belwedery oraz boczne ryzality. Wewnątrz znajdują się 72 pokoje z wannami, 6 kabin borowinowych, kabiny natryskowe i parowe. Na piętrze sklepiki i gabinety zabiegowe, które niegdyś stanowiły pokoje mieszkalne.
Góra Parkowa i Park Zdrojowy
Góra Parkowa to szczyt znajdujący się w centrum Krynicy-Zdroju na wysokości 741 m n.p.m. Rozpościera się z niej wspaniała panorama górska. Na górę można dostać się kolejką linowo-terenową w około 2,5 minuty, która działa od 1937 r. Sam Park Zdrojowy powstał w 1810 r. i po dziś dzień zachował swój pierwotny wygląd. Wśród leśnych gęstwin można odnaleźć cztery jeziorka nazwane Czaplimi Stawami, dwie XIX-wieczne altany – Wanda i Marzenie oraz Statuę Najświętszej Maryi Panny – Królowej Krynickich Zdrojów zaprojektowaną przez Artura Grottgera. Tu też można zwiedzać Kościół Przemienienia Pańskiego i Matki Boskiej Częstochowskiej wybudowany w 1863 r. łączący tradycyjne budownictwo cerkiewne z łacińskim i barokowymi wzorami.
Krynica-Zdrój to miejsce, w którym ciekawa historia i związane z nią zabytki wplatają się w surowy górski krajobraz. Słynie z uzdrowiskowych wód, które wraz z beskidzkim powietrzem i jej drewnianą architekturą skutecznie pozwalają odpocząć od zgiełku miast. Sprawiają, że chętnie się wraca do tej urokliwej miejscowość. Przyjeżdżają tu na wypoczynek całe rodziny. W okresie letnim organizowane są tu wakacje dla dzieci i młodzieży, odbywają się różne pokazy, festyny i lokalne imprezy. Od kilku lat na początku września odbywa się tu największa konferencja polityczno biznesowa w Europie Środkowo-Wschodniej – Forum Ekonomicznym.