Mazury są jednym z najpiękniejszych regionów Polski. Zaskakują nie tylko pod względem zapierających dech w piersiach krajobrazów. Przyciągają turystów ciszą, czystym powietrzem i niesamowitą naturą. Interesujące jest pochodzenie nazwy „Mazury”. Wzięło się ono od przedrostka „maz-” czyli dawniej „smolić”, a z przyrostkiem „-ur” powstało określenie na smolarzy, zamieszkujących gęsto zalesione lasy w tym regionie.
Kraina Tysiąca Jezior
Ukształtowanie terenu Mazur jest bardzo różnorodne, ze względu na ostatnie zlodowacenie około 14 000 – 15 000 lat temu, po którym zostały liczne jeziora polodowcowe. Potocznie nazywane są Krainą Tysiąca Jezior, bo posiadają najbogatszą sieć wodną spośród wszystkich rejonów naszego kraju. Tutaj znajduje się najdłuższe jezioro w Polsce – Jeziorak o długości około 27,5 km oraz największe – Śniardwy o powierzchni 113,8 km2. Zaraz za nim umiejscowiły się Mamry (104,5 km2). Nic więc dziwnego, że żeglarze i kajakarze uwielbiają pływać po tych wodach. To tutaj organizowane są latem obozy żeglarskie dla dzieci i młodzieży.
Rejon porośnięty jest puszczą Piską, pokrytą olbrzymią siecią szlaków pieszych, rowerowych i konnych. Potrzeba wielu godzin, żeby przejść je wszystkie, a na każdym rogu kryje się coś ciekawego i zaskakującego. Jednym z najbardziej popularnych jest Szlak Wielkich Jezior Mazurskich, który ciągnie się aż przez 88 km. Dodatkowo po terenie Mazur rozsypane są najróżniejsze zamki i kościoły, które zbudowali Krzyżacy żyjący kiedyś na tych ziemiach.
Fauna i flora Mazur
Mazury to nie tylko piękne jeziora i bujna przyroda, ale także zwierzęta, których często nie można spotkać nigdzie indziej. Dawniej leśne tereny Europy zamieszkiwały tarpany, wymarłe około 200 lat temu. Obecnie na półwyspie Popielińskim żyją 4 tabuny koników polskich, które są potomkami tych dzikich zwierząt. Dodatkowo Mazury są siedliskiem najróżniejszych ptaków, w tym drapieżnych.
Jezioro Dobskie wraz z wyspami stanowi rezerwat przyrody, w celu ochrony reliktowego krajobrazu polodowcowego. W tym pierwotnych głazowisk morenowych, a także dla ochrony miejsc lęgowych ptactwa wodnego. Na Półwyspie Fuledzkim latają największe drapieżne ptaki Polski – bieliki. Nie jest trudno je wypatrzeć, dzięki nałożonej w tym obszarze tzw. strefie ciszy, czyli zakazu pływania na silnikach spalinowych. Na jeziorze Dobskim jest także wyspa – Wysoki Ostrów, która opanowana została głównie przez Kormorany i Czaple.
Ciekawostki
Odwiedzając Mazury można być w trzech miejscach jednocześnie! Właśnie tutaj znajduje się najbardziej wysunięty na północy wschód punkt województwa warmińsko-mazurskiego, gdzie możemy jednocześnie znajdować się w Polsce, Rosji i na Litwie. Poza zapierającymi dech w piersiach krajobrazami, Mazury są ostoją miejsc, które zapisały się na kartach historii Polski. Właśnie w tym regionie znajdują się tereny Grunwaldu, gdzie w 1410 roku odbyła się bitwa, a także Wilczy Szaniec – kwatera Hitlera ukryta przed niechcianym wzrokiem w środku lasu.
Region Mazur jest bardzo różnorodny, każdy znajdzie coś dla siebie. Atrakcji turystycznych jest tak dużo, że nie da się ich wszystkich spróbować za pierwszym razem, dlatego jest to miejsce, gdzie wielokrotnie się powraca.