Klasycystyczny Pałac Raczyńskich w stylu rokoko położony jest ok. 20 km na południe od Poznania, na prawym brzegu Warty, na obszarze Rogalińskiego Parku Krajobrazowego, który obejmuje rozległe łąki i romantyczne starorzecza. Rogalin stał się ich własnością w połowie XVIII w., a obecny pałac zaczął budować od 1770, według projektu Ignacego Graffa, Kazimierz Raczyński. Jego syn, Edward, kontynuował prace, urządzając w okazałej, ale ciężkiej budowli interesujące wnętrza projektowane przez Dominika Merliniego i Jana Christiana Kamsetzera.
Parter służył Raczyńskim w celach wypoczynkowych, tutaj znajdowały się sypialnie i pokoje dla gości. Na reprezentacyjnym pierwszym piętrze pałacu umieszczono salę balową, po jej dwóch stronach znajdowały się bawialnie. Dziś pełni ona rolę zbrojowni. Ekspozycja, która się w niej znajduje obejmuje rzadkie militaria oraz pamiątki narodowe i rodzinne Raczyńskich.
W południowej oficynie pałacu urządzono muzeum wnętrz z zabytkowymi meblami i bibelotami. W budynku galerii z 1910 r. eksponowana jest część kolekcji Edwarda Raczyńskiego, m.in. malarstwo polskie i europejskie. Można w niej podziwiać płótna Jana Matejki, Jacka Malczewskiego, Leona Wyczółkowskiego i wielu innych. Znajduje się tu również biblioteka wzniesiona w XIX w. Obecnie jest ona najstarszą czynną i jedną z największych publicznych bibliotek w Polsce. Jej zbiory szacowane są na ponad 2 mln pozycji. Ponad 200 tys. należą do kategorii specjalnych i obejmują rękopisy, starodruki i mapy.
Do pałacu wjeżdża się przez przeddziedziniec, wokół którego wzniesiono stajnie i ujeżdżalnię. W powozowni znajduje się interesująca kolekcja pojazdów i uprzęży. Ostatnim właścicielem pałacu z rodu Raczyńskich był Edward Raczyński. Polityk, ambasador Polski w Londynie a od 1979 r. również prezydent kraju na uchodźstwie. On właśnie stworzył fundusz w ramach którego Pałac w Rogalinie przeszedł w ręce Muzeum Narodowego w Poznaniu.
Stara kasztanowa aleja, trójarkadowy most, regularny ogród francuski płynnie przechodzą w krajobrazowy park angielski. W minionych wiekach był on obiektem zazdrości wielu władców ziemskich. Znajduje się tu największe skupisko dębów w Europie, jest ich 960, a obwód ich pni waha się od 2 do 9 m. Największa sławę ma skupisko trzech dębów zwanych: Lech, Czech i Rus. Nawiązuje ono swymi imionami do legendy o trzech braciach, którzy dali początek plemionom słowiańskim. W 1820 r. na skraju parku zbudowano kaplicę – mauzoleum, wierną kopię rzymskiej świątyni w Nimes. W podziemiach znajduje się krypta rodowa Raczyńskich. Rogalin to reprezentatywny przykład wspaniałych wielkopolskich rezydencji, których wiele przetrwało i do dziś i które wciąż budzą niekłamany zachwyt.
Pałac Raczyńskich w Rogalinie jest jednym z najwybitniejszych przykładów architektury rezydencjonalnej w Polsce i jednym z najpiękniejszych założeń pałacowo-parkowych w Wielkopolsce i kraju. Po dwuletniej renowacji, która zakończyła się w 2015 roku pałac w Rogalinie został na nowo otwarty dla zwiedzających. Prace rewaloryzacyjne i modernizacyjne pozwoliły odtworzyć historyczne wnętrza i otoczenia w kształcie nadanym przez właścicieli do końca XIX i na początku XX w.
Dane kontaktowe
Muzeum Pałac w Rogalinie
ul. Arciszewskiego 2
62-022 Rogalin
tel. +48 61 813 88 00
www.rogalin.mnp.art.pl