Szczyrk to miasto malowniczo położone w południowej Polsce (powiat bielski), w dolinie potoku Żylica. To jeden z głównych ośrodków narciarskich w naszym kraju, ale jest również wspaniałą atrakcją na każdą porę roku. Zwiedzając Polskę nie sposób ominąć jest to miejsce.
Na narty
Szczyrk, zimą otulony przez pokrywę śnieżną, bogaty jest w ośrodki i stacje narciarskie. Warto wspomnieć tutaj o kilku ośrodkach narciarskich. Centralny Ośrodek Sportu wyróżnia jedna z najdłuższych kolejek linowych w Polsce. Kolejka krzesełkowa na Skrzyczne (odcinki Szczyrk-Jaworzyna i Jaworzyna-Skrzyczne) stanowi doskonałą atrakcję, bez względu na porę roku. Rozpościera widok na panoramę Beskidów, a przy dobrej pogodzie zobaczymy również Tatry. Szczyrkowski Ośrodek Narciarski Czyrna-Solisko składa się z 13 wyciągów orczykowych oraz z 13 naśnieżanych i oświetlonych tras narciarskich o długości 25 km. Z kolei Kompleks Narciarski “Biały Krzyż”na Przełęczy Salmopolskiej oferuje łatwe trasy, dwa wyciągi, jest także dobrze oświetlony i naśnieżany. Co ciekawe, przy Centrum Rekreacji w górnym Szczyrku utworzono trasy narciarstwa biegowego. Trasy przystosowane są zarówno dla amatorów, jak i dla uprawiających profesjonalnie biegi narciarskie. W okresie letnim wykorzystywane jako crossowe trasy rowerowe.
Pieszo
Przez Szczyrk przebiegają szlaki turystyczne, które zaprowadzą nas do Schroniska PTTK na Klimczoku, na Skrzyczne, Skalite, na Baranią Górę czy na Szyndzielnię. Uwagę należy zwrócić przede wszystkim na dosyć łatwą trasę spacerową na Przełęcz Siodło i Schronisko Klimczok, która prowadzi prosto do Orlego Gniazda. Niezapomnianych wrażeń podczas wędrówek po górach dostarczy również trasa spacerowa na Klimczok przez Trzy Kopce. Doskonałą alternatywą dla tras pieszych są jaskinie w Szczyrku, w których organizuje się profesjonalne zwiedzanie. Warto poznać Jaskinię Lodową, zlokalizowaną na południowo-wschodnim stoku Hyrcy, z pięknym naciekiem lodowym, pokrywającym ściany groty. Jedną z najdłuższych jaskiń w Beskidach jest Jaskinia na zboczach Trzech Kopców. Na stokach Przełęczy Salmopolskiej mamy możliwość odwiedzenia Jaskini Salmopolskiej, a najtrudniejszą do zwiedzania jaskinią jest Jaskinia Malinowska (grota osuwiskowa).
Atrakcje w mieście
Zwiedzanie miasta rozpoczniemy od spaceru Deptakiem nad Żylicą. To świetnie zagospodarowana ścieżka, która służy także rowerzystom. Ruszamy spod Urzędu Miasta i wzdłuż Żylicy docieramy do centrum Szczyrku i Amfiteatru “Skalite”, obok kompleksu skoczni. Na terenie starego dworca autobusowego powstał plac św. Jakuba z fontanną, strumieniem, plażą trawiastą i małą architekturą, który stanowi przestrzeń publiczną w centrum miasta. Od ul. Turystycznej, Wrzosowej czy Wczasowej dotrzemy do Sanktuarium Matki Bożej Szczyrkowskiej na Górce (tutaj miały miejsce objawienia). Obok sanktuarium zobaczyć można magiczną Grotę Matki Boskiej wraz ze źródełkiem. Najstarszym i najcenniejszym zabytkiem architektury w Szczyrku jest Sanktuarium św. Jakuba, liczące ponad 200 lat. Ciekawym punktem na mapie Szczyrku jest Beskidzka Galeria Sztuki – największa na południu Polski prywatna galeria. Prezentuje dzieła ponad 130 artystów, organizuje wystawy malarskie oraz koncerty i znalazła się na liście obiektów szlaku kulturowego.
Szczyrk jest doskonałym miejscem wypoczynku zarówno latem, jak i zimą, kiedy organizowane są tu wczasy lub obozy zimowe dla dzieci i młodzieży. Rozbudowana baza noclegowa pozwala wybrać miejsce odpowiednie dla siebie, a następnie możemy ruszać na podbój miasta i okolic.