Trzęsacz wiąże się dziś z ruinami kościoła umiejscowionymi na wysokim klifie. Położony między Rewalem, a Pobierowem stanowi niezwykłą atrakcję turystyczną, którą nie sposób pominąć zwiedzając Polskę. Dużą atrakcją Trzęsacza jest również oddana w 2009 roku platforma widokowa umożliwiającą obserwację morza, plaży oraz ruin gotyckiego kościoła.
Historia kościoła w Trzęsaczu
Kościół w Trzęsaczu wzniesiono z cegły w XIV/XV w. Budowla początkowo znajdowała się w odległości około 1,8 – 2 km od brzegu. Procesy abrazyjne powodowały, że brzeg morski nieustannie zbliżał się do kościoła. W 1750 roku odległość ta zmniejszyła się do 58 m, a w 1868 r. wynosiła już tylko 1 m. Tempo cofania się brzegu morskiego na przestrzeni ostatnich 200 lat wynosiło ok. 0,4 m rocznie. Brzeg próbowano zabezpieczyć matami z faszyny, nie powstrzymało to jednak procesów abrazji brzegu. Ostatnie nabożeństwo odprawiono w kościele 2 marca 1847 roku.
Siła natury
W 1900 roku obsunął się pierwszy fragment przypory. W kolejnych latach morze pochłaniało kolejne części kościoła w Trzęsaczu. Obecnie z kościoła pozostała połowa ściany południowej i mały fragment prezbiterium. W 2001 roku rozpoczęto zabezpieczanie ostatnich fragmentów ruin kościoła na klifie. Podstawa klifu zabezpieczona została opaską gabionową na długości 80 m. Następnie obłożono zbocze materacami z siatki wypełnionymi ziemią.
Trzęsacz z lotu ptaka
Nowoczesny taras widokowy
Obok ruin kościoła znajduje się olbrzymi i nowoczesny taras widokowy z którego podziwiać można piękny widok na Morze Bałtyckie i ruiny kościoła. Na plażę prowadzą ażurowe, stalowe schody. Widok z plaży na aktywny brzeg klifowy umożliwia obserwację budowy geologicznej tej części brzegu. W klifie oraz na plaży znajdują się liczne głazy o różnej średnicy i stopniu obtoczenia. Miejscami u podstawy klifu widoczne są nisze abrazyjne charakterystyczne dla brzegu klifowego.
Spektakularne, wysokie klifowe odcinki
Brzeg klifowy na odcinku Trzęsacz – Rewal – Śliwin stanowi północną granicę wysoczyzny rewalskiej i znajduje się na obszarze Wybrzeża Trzebiatowskiego. Ciągnie się ono wąskim pasem na północny wschód od ujścia Dziwny po Kołobrzeg, stanowiąc 56 kilometrowy odcinek linii brzegowej. W środkowej części Wybrzeża Trzebiatowskiego występują podcinane przez fale kępy morenowe. Tworzą one spektakularne, wysokie klifowe odcinki brzegu morza, będące interesującymi obiektami zarówno geologicznymi jak i turystycznymi.
15 południk długości geograficznej
Trzęsacz jako niewielka nadmorska miejscowość wypoczynkowa przyciąga wielu turystów i wczasowiczów. Wakacje nad morzem w tej niewielkiej miejscowości cieszą się ogromną popularnością. Warto wspomnieć, że miejscowość ma jeszcze jedną atrakcje wyróżniającą ją od innych miejscowości, a mianowicie położona jest na 15 południku długości geograficznej wschodniej. Południk ten wyznacza czas środkowoeuropejski.