Była kwatera wojenna Adolfa Hitlera Wilczy Szaniec to nie tylko miejsce dla pasjonatów historii. Jest to obowiązkowy punkt zwiedzania, który szkoda byłoby ominąć. To miasteczko bunkrów otoczone lasem, jeziorami i bagnami. Mieści się w Gierłoży koło Kętrzyna. Nosi miano największej i najbardziej rozpoznawalnej polowej kwatery dowodzenia Adolfa Hitlera, której używano pomiędzy 1941, a 1945 rokiem. Kwatera ta rozciągała się na obszarze 250 ha, ogrodzona zasiekami i doskonale zamaskowana. Na dachach budynków posadzono nawet drzewa i krzewy. Stworzono tutaj całe miasteczko wojskowe strzeżone przez trzy wieże wartownicze oraz stanowiska strzeleckie.
Skarbnica tajemnic
Bunkry ciągle są skarbnicą tajemnic, zaskakują swoimi rozmiarami, solidnością wykonania czy rozmachem. Mimo tego, że cała kwatera została wysadzona przez wycofujących się Niemców, bardzo wiele budynków zachowało swoją dawną formę i niezmiennie od 1956 roku, po oczyszczeniu obszaru z min, zachwycają odwiedzających.
Tu podejmowano najważniejsze decyzje
Hitler spędził tutaj w sumie 800 dni, co ciekawe właśnie tu podejmowane były najważniejsze decyzje przy zarządzaniu niemiecką armią. Dodatkowo stąd koordynowano atak na ZSRR pod nazwą operacji Barbadossa. W tym miejscu mieli także swoje kwatery takie osoby jak Alfred Jodl, Martin Bormann czy Herman Goering. Również w tej kwaterze został przeprowadzony jeden z wielu zamachów na życie Hitlera w lipcu 1944 roku, pod dowództwem Clausa von Stauffenberga i Wernera von Haeften’a.
Zwiedzanie Wilczego Szańca
Na miejscu do dyspozycji zwiedzających są przewodnicy, ale do większości obiektów można swobodnie wejść. Można pospacerować po ogromnych tunelach, bunkrach lub poczuć dreszczyk emocji w podziemiu. Najróżniejsze pręty wystające z ziemi, części wysadzonych obiektów, doły i wykopy dodają uroku podczas zwiedzania i powodują, że możemy poczuć się jak w tamtych czasach. W budynku, gdzie niegdyś mieszkali członkowie Batalionu Przybocznego Hitlera obecnie znajduje się restauracja i hotel.
Podążając ścieżką do schronu Hitlera po drodze można zobaczyć lokale ochrony, policji kryminalnej, a nawet bunkier przeznaczony dla osób, które przybywają do kwatery służbowo. W odległości ośmiu metrów od schronu Hitlera stał garaż, który mieścił 16 samochodów. Według teorii generała H. Grossmann’a pod budynkiem znajdowały się podziemia, do których zjeżdżano windą.
Niedaleko trasy kolejowej Kętrzyn – Węgorzewo napotykamy ogromny, rozsadzony siłą wybuchu schron Hermanna Goeringa, a zaraz za nim jego barak mieszkalny. Niedaleko znajduje się schron łączności. Stąd wiódł podziemny kabel telefoniczny przez Węgorzewo, Królewiec, puszczony dnem Bałtyku aż do Łeby i Berlina. Obecnie w bunkrze sztabu generała Jodla urządzono strzelnicę, gdzie dostępne są repliki prawdziwej broni niemieckiej. Dodatkową atrakcją jest przejażdżka po kwaterze niemieckim pojazdem opancerzonym.
Dane kontaktowe
Wilczy Szaniec – Kwatera Wojenna Adolfa Hitlera
Gierłoż 5, 11-400 Kętrzyn
Godziny otwarcia: od 8.00 rano do 20.00
tel. 89 741 00 31
www.wilczyszaniec.olsztyn.lasy.gov.pl
3 komentarzy
Możliwość komentowania została wyłączona.