Archiwum kategorii: Zamki i Pałace

atrakcje Kazimierza Dolnego

Atrakcje Kazimierza Dolnego od wielu lat przyciągają turystów. Kazimierz Dolny od przełomu XIX i XX wieku jest jednym z najsłynniejszych miasteczek na Lubelszczyźnie i w Polsce. Można w nim uczestniczyć w wydarzeniach kulturowych oraz poznawać sztukę w galeriach, których jest ponad 60. Posiada jednak wiele zabytków architektonicznych i krajobrazowych dzięki, którym w 1994 r. został uznany za pomnik historii. Kazimierz…

Dowiedz się więcej

zamek Ogrodzieniec

Zamek Ogrodzieniec to wprawdzie ruiny, ale ze względu na swoje położenie, wielkość i stan zachowania są one niezwykle interesującym obiektem, na polskiej liście zamków. Potężna budowla położona jest na szczycie góry Aleksandra Janowskiego (504 m n.p.m.) we wsi Podzamcze na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. To największa z warowni określanych wspólnym mianem Orlich Gniazd. Po ujrzeniu jej imponujących murów wybitny krajoznawca i podróżnik…

Dowiedz się więcej

zamek krzyżacki w Bytowie

Bytów to największe miasto na Pojezierzu Bytowskim, a zamek krzyżacki w Bytowie jest najważniejszą atrakcją miasta. Cała okolica ma niezwykle urozmaiconą rzeźbę z głę­bokimi rynnami polodowcowymi rozdzielonymi wzniesieniami morenowymi. Na południe od Bytowa w okolicach wsi Rekowo wznosi się najwyższa morena całego pojezierza z kulminacją Siemierzyckiej Góry (256 m n.p.m.). Ziemia bytowska Na prze­strzeni wieków ziemia bytowska była terenem rozgrywek…

Dowiedz się więcej

Zamek Lubomirskich Nowy Wiśnicz

Pogórze Wiśnickie jest regionem w którym znajduje się zamek Lubomirskich położony na obrzeżach miejscowości Nowy Wiśnicz. Pogórze Wiśnickie to malownicza kraina rozpościerająca się pomiędzy dolinami Dunajca i Raby. Niektóre wzniesienia osiągają tu wysokość ponad 500 m n.p.m. Swą nazwę pogórze zawdzięcza miastu Nowy Wiśnicz, leżącemu w jego centralnej części, a rozsławionego przez zamek Lubomirskich. Nowy Wiśnicz Został lokowany w 1616…

Dowiedz się więcej

Pałac Raczyńskich w Rogalinie

Klasycystyczny Pałac Raczyńskich w stylu rokoko położony jest ok. 20 km na południe od Poznania, na prawym brzegu Warty, na obszarze Rogalińskiego Parku Krajobrazowego, który obejmuje rozległe łąki i romantyczne starorzecza. Rogalin stał się ich własnością w połowie XVIII w., a obecny pałac zaczął budować od 1770, według projektu Ignacego Graffa, Kazimierz Raczyński. Jego syn, Edward, kontynuował prace, urządzając w okazałej,…

Dowiedz się więcej

zamek w Olsztynie k. Częstochowy

Zamek w Olsztynie k. Częstochowy, położony na szlaku Orlich Gniazd, był jedną z potężniejszych warowni w tej części Polski. Oparł się m.in. atakowi wojsk arcyksięcia Maksymiliana Habsburga, pretendenta do tronu polskiego. W swoich dziejach pełnił różne role – był królewskim więzieniem, przygraniczną twierdzą i siedzibą starostów. Na początku XVII wieku znaczenie zamku zmalało. Urwiste zbocza nie chroniły już skutecznie przed…

Dowiedz się więcej

6/8